Marteling van een vis
Uit de Leeuwarder Courant van donderdag 15 oktober jl.

MARTELING VAN EEN VIS

Daar zit hij dan voor de politierechter met zijn achttien jaren ervaring als hengelaar. Hij zou niet weten of een vis dood is of leeft? En het verschil niet zien tussen een baars en een brasem? Kom nou.
De 32-jarige Leeuwarder zat vorig jaar augustus rustig op zijn visstekkie bij het Eeltsjemar in Rinsumageest, toen hij bezoek kreeg van een controleur van de milieupolitie en een boswachter. Ze kwamen niet naar zijn visvergunning vragen, zoals hij verwachtte, maar informeerden naar zijn vangst.
Hij liet de plastic zak zien waarin de vissen zaten die hij had gevangen en doodgemaakt om mee naar huis te nemen, zoals de visetiquette voorschrijft. Maar bij een van die vissen zag de beambte de kieuwen bewegen. Foute boel.
"We hebben er samen zeker een minuut naar staan kijken, maar er bewoog niets", zegt de visser tegen politierechter Hanneke Mol. "Omdat de beambte volhield dat hij toch iets had zien bewegen, zei hij dat hij proces-verbaal moest opmaken."
Van dat proces-verbaal deugt niets, betoogt de hengelaar. Niet alleen was de vis allang dood, het was ook geen brasem, zoals de verbalisant noteerde. "Het was een baars. Met dood aas vang je helemaal geen brasem."
De boswachter heeft nog een foto gemaakt, zit die dan niet in het dossier, dan kan de rechter het zelf constateren? Nee, er blijkt geen foto aanwezig te zijn.
De hengelaar had nog een forse preek moeten aanhoren van de politieman. Over hoe erg het is om een vis te mishandelen. En hij had de baars/brasem op het asfalt moeten doodslaan, om te voorkomen dat er een ernstig getraumatiseerde vis in het water zou worden teruggezet. Doodslaan, maar de vis was toch al dood? "Dat is ook zo", zegt de hengelaar. "Maar als een beambte zegt dat ik een dode vis moet doodslaan, dan doe ik dat. Ik wil geen moeilijkheden."
Officier van justitie Sytse Kooistra wordt verscheurd door twijfel. Hij kent de verbalisant als een accuraat politieman met verstand van dieren, maar de verdachte komt ook oprecht en deskundig op hem over. Als die ene vis al geleefd zou hebben temidden van een stel dode exemplaren in de plastic zak, dan is het vast niet de bedoeling van de verdachte geweest, zegt hij.
De officier vraagt vrijspraak en rechter Mol volgt hem daarin. In zijn laatste woord heeft de hengelaar nog een tip voor de politie: neem een videocamera mee, dan valt te bewijzen of een vis nog ademt.
Wouter, onbekend, 16/10/2009

REAGEER

Gravatar
Jan
.

Maar als een beambte zegt dat ik een dode vis moet doodslaan, dan doe ik dat. Das al een dikke +10

Niet dood, wel dood, laatste stuiptrekking... Blijft moeilijk en een welles niettes verhaal. Denk dat de rechter in dit geval wel een goed beslissing heeft genomen.

Gefeliciteerd hiermee

  • 15 years and 7 months geleden
Gravatar
Michael
.

Tjongejonge wat een verhaal weer. Alsof we in Nederland niets beters te doen hebben. Je trekt je toch de haren uit bij het aanhoren van zo'n verhaal. Wat een belachelijk verhaal. Misschien moeten die nietsnutten van een politieman en boswacher (twee man sterk, jaja) een keer gaan kijken op de boot van een beroepsvisser. Kunnen ze de marteling (in hun ogen dan) van duizenden vissen tegelijk aanschouwen. Wat een sukkels.

  • 15 years and 7 months geleden
Gravatar
Marcel
.

Altijd leuk om te zien hoe onkundige agenten precies weten of een vis wel of niet leeft. Ze weten niet eens het verschil tussen een brasem en een baars.

  • 15 years and 7 months geleden
Gravatar
jan
.

Wat denken jullie van alle vissen die een langzame gruweldood sterven in de netten van de beroepsvissers.

  • 15 years and 7 months geleden
Gravatar
Ronald
.

Ga in inderdaad eens kijken bij de beroeps vissers die slaan helemaal niks dood .. soms leeft het nog op de markt waar de politie agent ook langs loopt .... DUS .

  • 15 years and 7 months geleden
Gravatar
Jacob
.

Haha wat een ontzettend zielig stukje machtsvertoon en kleinzerigheid van het ambtenaren apparaat weer! Een hele rechtszaak aanspannen voor een baars die misschien net even zijn kieuwboog nog bewoog. Zoals al door meerdere gemeld, het beroep doet niks anders en slaan helemaal niks dood en laten alles gewoon stikken. Is ja ook bijna niet te doen. Maar o wee o wee als een sportvisser zoiets doet! Hier zakt je broek toch gewoon spontaan van af! Man man wat is dit toch een belachelijke wereld aan het worden hier...

  • 15 years and 7 months geleden